Malá víla

O SÍLE POLODRAHOKAMŮ
Energie a účinky polodrahokamů

Křišťál - je v léčitelství jedním z energeticky nejsilnějších a nejúčinnějších kamenů, neboť zesiluje a převádí energii. Pomáhá při meditaci i odstraňování bolestí, migrén, léčbě srdečních nemocí, krevního oběhu, leukémii, má vliv i na funkci štítné žlázy. Jeho blahodárné působení lze pozorovat nejen na lidech, ale i na zvířatech a rostlinách, jejichž růst je díky nim stimulován. Odebírá negativní energii a nabíjí nás pozitivní.

 

Růženín - je kamenem smyslné Venuše, přivolávající čistou lásku, něžnost, cit, radost ze života, přátelství. Přitahuje lásku, svými vibracemi odhání negativní energii, navozuje láskyplné prostředí - harmonii. Léčí, očišťuje a otvírá srdce, přitahuje nového partnera, obnovuje harmonii, přináší změnu. Svým růžovým odstínem evokuje ženskost, něhu, půvab, romantiku a je tak nazýván „kamenem lásky a dětí“- proto je právě vyhledávaným dárkem pro přátele a děti. Podporuje kreativitu, porozumění, trpělivost, klidní srdeční rytmus, posiluje zdravý spánek, pomáhá při anémii, mírní stres a nostalgii.

 

Ametyst - tento fialový krystal, je kamenem mystiky, meditace a vnitřní očisty a tzv.„ šestého smyslu“, ochranným kamenem blokujícím geopatogenní zóny, EMZ / počítače,tv, elektrospotřebiče /. S jeho pomocí se stáváme vnímavějšími, napomáhá zbavit se stresu a nervozity v každé nelehké situaci (např.u soudu), dopomůže k jasným rozvahám, spirituálnímu otevření, velkorysosti. Používán je při bolestech hlavy, u dětí tiší hněv, napomáhá při závislostech na alkoholu, drogách.

 

Karneol - symbolizuje oheň, zahřívá svou oranžově červenou barvou, přináší vitální radostnou energii, zahřívá, dodává sebedůvěru, odvahu, vzbuzuje lásku, uklidňuje, odstraňuje trému a bloky harmonizací, je mu přisuzována moc ochrany, duševního klidu, kreativity. Napomáhá regulaci krevního tlaku, léčbě neplodnosti, revmatismu, křečových žil, ledvin, vnějším krvácení, při snižování teplot, léčí záněty a infekce. Je kamenem meditace a harmonie. Dokonce jsou známy nálezy v Egyptě, kdy byl používán také jako ochranný amulet.

 

Tyrkys - ochraňuje před černou magií, přináší štěstí, úspěch, peníze, hojnost, lásku, je kamenem přátelství. Z léčebného hlediska je používán při oslabené imunitě, zánětech průdušek, bolestech hrdla, zubů, paradentóze, při srdečních obtížích, bolestech kloubů…všeobecně k harmonizaci celého těla. Často je zmiňován též jako kámen přivolávající výhru, amulet ochraňují majitele před neštěstím, chudobou, předčasnou nepřirozenou smrtí či negativní energií. Tyrkys dělá z nepřátel jen neškodné známé. Patří k starodávným rituálům přivolávajícím zisk bohatství nebo milostné magii.

 

Avanturín - má velmi silné léčebné účinky, nejen na srdeční činnost, imunitní systém a alergie, ale zklidňuje nervy, tiší chronické bolesti hlavy, očí a migrény, příliš prudké emoce (využíván v psychoterapii), napomáhá při zánětlivých onemocněních, kožních problémech nervového původu a snižování cholesterolu. Napomáhá uvolnění a masáž tímto zeleným třpytivým oblázkem je ideální k tomu, abychom zapomněli na starosti. Povzbuzuje též prý Štěstěnu a je tak hráčským talismanem.

 

Chalcedon - je okouzlující jemný bleděmodrý kámen, jenž působí velmi uklidňujícím dojmem, je doslova „balzámem na nervy“. Dovoluje nám nahlížet na problémy s přesvědčením, že jsou přeci jen řešitelné a víře, že bude „zase lépe“. Posiluje tělo, ovlivňuje funkci štítné žlázy, podporuje léčbu krčních onemocnění, horních cest dýchacích, diabetes, je vhodný též pro kojící matky. Tlumí citlivost na změny počasí, ostych, trému, beznaděj. Je kamenem řečníků a politiků, neboť napomáhá komunikativnosti. Používán je jako amulet úspěchu v podnikání a zahánění obav a nejistot.

 

Achát - je považován podle Feng Shui za ochranný kámen, zajišťující dlouhý život, jistotu,úspěch a bezpečí,odráží nepříznivé vlivy zvenčí a očišťuje tělo i mysl. Achát s krystalickým středem je kamenem těhotných žen, protože ochraňuje matku i nový život a ulehčuje porod. Dává pocit bezpečí, přináší štěstí, je talismanem umělců a talentovaných lidí, dětem dodávají sílu a ochranu dospívat v bezpečí. V minulosti byl hojně využíván v ochranných rituálech před čarodějnictvím a zaříkávání ďábla.

 

Fluorit - má posilující vliv na analytické schopnosti, ovlivňuje intelektuální mysl a napomáhá přijímat informace. Je tak kamenem oblíbeným zejména u studentů při získávání nových vědomostí, dětem je pomocníkem při soustředění a učení. Rozšiřuje mentální schopnosti, vyrovnává auru, čistí negativní energie, EMZ a stabilizuje vztahy. V léčebné oblasti pak tiší bolesti, používán je k očistě organismu, při tvorbě zhoubných nádorů či komplikacích v těhotenství. Bývá nošen jako talisman přinášející majiteli štěstí a ochranu před černou magií.

 

Tygří oko - intenzivně zbarvený žlutohnědý kámen činí svého majitele odvážným a sebevědomým, učí býti otevřený, uzemňuje. Prohřívá celý organismus, podporuje tok energie v těle, působí na zmírnění bolestí žaludku, ale i hlavy, migrén, problémech se zrakem, při dýchacích potížích, astmatu, nemocech jater a hepatitidě. Učí nás býti tolerantní a nespatřovat smysl naplnění života pouze v hojnosti a blahobytu. Používán je k uklidnění a povzbuzení silně nervózních nebo citlivých lidí, kteří se ocitli v krizových situacích. Je též kamenem cestovatelů, doporučuje se nosit jej u sebe ve chvílích, kdy musíme čelit slovnímu, duševnímu nebo psychickému útoku, kdo mám moc či jsme pod jeho emociálním vlivem.

 

Sodalit - modrý kámen je spojován s uzdravovací silou, podporuje schopnost meditace a spirituality, inspirace a současně posiluje důvěru v sebe sama. Je hojně využíván k rituálům ohledně zdraví, zahánění starostí a frustrujících myšlenek. Napomáhá snižování horečky a krevního tlaku, podporuje správnou funkci štítné žlázy, činí nás odolnějšími proti infekcím a zánětům, posiluje paměť. Náramkem či náhrdelníkem ze sodalitu prý můžeme zklidnit příliš divoká a neposlušná dítka - pomáhá učitelům a všem, kdo se musí řídit zákonem, aby jednali moudře. Sodalit je ochranným kamenem nejen při cestování letadlem, překonává strach z létání, ale též jako strážce lidí, domova a pracovních míst.

 

Obsidián - chrání majitele před zlem, dodává víru, sebedůvěru ve vlastní sílu a schopnosti, učí nás pozitivnímu myšlení, aktivnímu pohledu na svět a brát osobní nehody jako ponaučení. Najdeme v něm vítanou pomoc při léčbě psychosomatických nemocí v počátečním stadiu. Dále pomáhá při neurózách, psychických poruchách, mírní deprese, zabraňuje stavům netečnosti, pomáhá nám aktivně žít a v rehabilitaci pohybového ústrojí po zranění. Posiluje imunitu, zvyšuje krevní tlak, působí preventivně proti infekčním a virovým nemocem, zánětům. Je používán jako kámen zahánějící nejistotu a strach, dodává odhodlání k akci.

 

Jaspis - dodává tělu energii, odráží negativitu zpět o odesílateli, používán byl proti nočním můrám, napomáhá léčbě zhoubných nádorů, chudokrevnosti, ledvin, močových cest, krve, v gynekologické oblasti, v těhotenství k překonávání nevolnosti, u porodu. Vhodný je také při depresích či léčbě ekzémů. Je kamenem dlouhověkosti, vede nás k nezištnosti, skromnosti, soucitu, dobré vůli a lásce. Druhů jaspisů je bezpočet a každý barevný odstín má odpovídající mystickou moc. Nejpoužívanější je cihlově červený, pro svoji krásnou zemitou barvu, vyzařující ohnivou energii, schopnost prosadit se, vyvolává touhu prosadit se tělem i duší, je tak skvělým kamenem k povzbuzení lásky a vášně.

 

Hematit - je kovově lesklý těžký kámen, používající se k léčbě krevních chorob a srdce, onemocnění kloubů, páteře, prostaty i některých ženských onemocněních, podporuje tvorbu červených krvinek, mírní otoky, krvácení, má utišující účinky na nervy, prohřívá a dodává energii, vitalitu a odvahu. Pro terapeutické účinky je oblíbený zejména ve formě náhrdelníků a náramků, jako zdravotní talisman. Máte-li nesplněná přání, pak s tímto kamenem dokážete najít sílu a odhodlání za ně bojovat. Je nazýván též "kamenem právníků" neboť napomáhá při právních sporech a nespravedlnostech.

 

Citrín - je kamenem Slunce, dodávající energii, přitahující hojnost (materiální i duchovní), rozvíjí intelektuální schopnosti, navozuje harmonii, vnitřní klid, bezpečí. Čistí krev, pomáhá při léčbě horních cest dýchacích, žlučníku, slinivky, slepého střeva, žaludečních potížích, podporuje tvorbu bílých krvinek, při diabetu vyrovnává tvorbu inzulínu. Položený vedle postele navozuje klidný spánek a jako amulet chrání na cestách. Je nazýván „ kámen obchodníků “ , neboť svou šťastnou a štědrou aurou přitahuje prosperitu a hojnost. Díky schopnosti rozvíjet intuici, má také pověst parapsychologického kamene, jenž dokáže přetvářet negativní energii – je silně očisťující - samočistící, povzbuzuje psychiku, odstraňuje blokády a deprese. Svým vyzařování chrání auru (energetické pole těla) a stává se tak silným ochranným amuletem, je-li nošen na těle pak jako účinný talisman na „přitáhnutí“ více peněz .

 

Měsíční kámen - nádherný rozjasňující kámen s ryze ženskou energií, smyslností Venuše, spojující s vodním živlem, posiluje spánek a současně působí velmi něžně. U žen harmonizuje a zklidňuje cyklus, je nejmocnějším ze všech krystalů, které jsou spojovány s plodností, používán je jako amulet pro těhotné a kojící ženy či k usnadnění porodu. Na cestách pak ochraňují řidiče, cestovatele a mořeplavce.

 

Jantar - patří k nejstarším rituálním a ozdobným prostředkům – nejedná je o krystal, ale zkamenělou pryskyřici stromů. Je považován za přitahující sílu, krásu, přátelství, štěstí, lásku, k zvýšení požitků a všeho příjemného, včetně sexu. Jeho sluneční energie má schopnost vše rozjasňovat a měnit negativní energii na pozitivní. Otvírá sakrální čakru - ovlivňující energii a sexualitu. Terapeuticky ulevuje od bolestí žaludku a trávicích obtížích, léčí problémy srdce, jater a přináší vitalitu a radost ze života. Jantaru je přisuzována moc přitahovat hojnost materiální i duchovní, pomocníkem k získání peněz a úspěchu.Chrání před negativitou.

 

Malachit - obdivuhodný kámen s neskutečnými odstíny od světle po tmavě zelenou, nachází se v místech s výskytem mědi – proto tak krásné zbarvení. Napomáhá k uvědomování si svých pocitů, zbavování zábran a učí jak užívat života plnými doušky. Oblíbený zejména u obchodníků, zajišťuje finanční úspěch a probouzí touhu po vědění, přitahuje bohatství. V oblasti lásky pak zesiluje smyslnou přitažlivost a je vítaným utěšitelem při milostných zklamáních. Je kamenem harmonie, rovnováhy citu i rozumu, náleží srdeční čakře, mírní bolesti a záněty, menstruační a porodní bolesti, sklerozu multiplex.

 

Lapis lazuli - výrazný modrý kámen většinou s odlesky zlatých pyritových zrnek, dříve kámen vládců a králů – „oko moudrosti“, přinášející kreativitu, jasné myšlení. Spisovatelům tak přináší vhodná slůvka a básníkům inspiraci. Přisuzován vodnímu živlu a Venuši. Milencům pak mocným amuletem k posílení věrnosti a pouta. Léčebně je používán pro mírnění obtíží štítné žlázy a krčních partií všeobecně. Uklidňuje a harmonizuje, působí proti depresím, snižuje krevní tlak.

 

Achát s dutinami s vodou - ( stáří 150 milionů let ) jsou tradičně ctěny a nošeny jako talisman na ochranu těhotenství. Obecně ochraňují před zlem a falešnými přáteli. Napomáhá člověku nalézt opětovnou důvěru a víru v lidskou dobrotu a poctivost, klid duše a mír. Všeobecně mírní bolesti.

 

Rutil v křišťálu tzv. Venušiny vlasy - tento poetický název získal křišťál, který má uvnitř jemné vlásky tvořené rutilem. Jméno bohyně Venuše dostal proto, že jeho působení je velmi pozitivní na Jinovou, tedy ženskou energii. Není to jen jemné záření zlatých vrostlic, čím rutil křišťál obohacuje. Podstatná je jeho vlastnost, která posiluje přenos energie a tím harmonizuje jakékoli místo na těle a reguluje zdravý růst a vlastnosti buněk. Zvláště u žen získává v poslední době na oblibě, jelikož je to vlastně „biorezonátor“, který mění jejich vibraci tak, aby byly přitažlivé pro muže. Ne nadarmo je též nazýván „Amorovými šípy“ či „Lapačem amantů“. Působení „Venušiných vlasů“ se projevuje jako kultivování ženských prvků, které ji zjemňují, zklidňují a uvolňují a dělají citlivější a intuitivňejší.

 

Chiastolit - též nazývaný „Křížový kámen“ či „Vílí kříž“ je již od pradávna ctěn a používán jako velmi silný amulet. Symbol kříže má mnoho významů : vertikální linie - Boží, intelektuální, pozitivní, aktivní, tzv.mužská, zatímco linie horizontální - pozemská, racionální, negativní, pasivní, tzv.ženská…podobně jako Jin a Jang. Jako celek symbolizuje spojení protikladu, identitu člověka. Samotné tělo člověka je ve znamení kříže. Průsečík linií zase symbolizuje střed, naše srdce, centrum *lásky*. Podle čínské symboliky kříž na čtvercovém půdorysu je znamení Země a společně s opsaným kruhem znamení Nebe. Zdravotně podporuje pohybové ústrojí, klouby, kosti, posiluje spánek a dodává vitalitu.

 

Kalcit - sytě zlatožlutý, energeticky velmi očistný kámen, používaný k meditacím a rozvíjení parapsychologických schopností. Náleží mu sakrální čakra - ovlivňující sexualitu, pocit bezpečí... Položen na "solar plexus" dodává a stimuluje energii, přináší vitalitu, úspěch, sílu k uskutečňování snů a vnitřní očistu. Klidní mysl a je tudíž vyhledávaný neboť podporuje učení, studia a paměť. Obsahuje vysoký podíl vápníku a tak je z léčebného hlediska používán při nehojících se ranách, při onemocněních kloubů a kostí - posiluje imunitu, urychluje vývoj a růst.

 

Unakit - zelenorůžový kámen, kterému náleží srdeční čakra, konejší city, psychiku. Vyhledáván je zejména k posílení duchovní rovnováhy a k meditacím. Odstaňuje blokády, traumata, nezpracované problémy a léčí citové rány z minulých životů. Napomáhá při rekonvalescenci a maminkám ve zdravém těhotenství a komunikaci s dosud nenarozeným dítětem. V pohanských rituálech byl tento kámen spojován s harmonickým svazkem, manželstvím, partnerstvím, láskou, věrností a kouzlení za účelem splnění přání. V podnikání jej používají obchodníci k rozumným investicím a odvrácení možného rizika.

 

Akvamarín - bledě namodralý kámen s odstíny mořské vody, je symbolem legend o námořnících, kteří jej používali jako ochranný amulet, přinášející štěstí a poskytující jim bezpečí na dalekých cestách. Dnes je stejně oblíbený i při cestování letadlem, jako šťastný talisman na cesty. Akvamarín je také "strážce manželství" - je tedy jedním z nejvhodnějších dárků k zasnoubení, svatbě či výročí. Má jemně očistné účinky, přináší klid a mír, podporuje léčbu hrdla, přílišných emocí a napomáhá seberealizaci.

 

Magnezit - bělostný kámen s šedými kresbami a liniemi je používán při meditacích, neboť navozuje harmonii, klid, otvírá srdeční čakru, čímž povzbuzuje sebelásku a city. Svou surovou formou se velmi podobá lidskému mozku - vyrovnává obě hemisféry, uvolňuje citové ( nervové ) napětí a stres, hojí kosti, zuby, napomáhá vstřebávání minerálů, čistí krev, tiší bolesti hlavy, snižuje horečky a používá se při srdečních poruchách, při snižování hladiny cholesterolu, podporuje funkci štítné žlázy. Z hlediska zdravá je nezbytnou součástí každého kouzelného váčku, neboť je kamenem preventivní léčby a chrání uživatele či léčitele.

 

Tyrkenit (Howlit) - je velmi často zaměňován za tyrkys, jedná se ale o barvený howlit, který je cenově dostupnější. Nic ale neubírá jeho schopnosti pomoci při nahlížení do minulých životů, stimuluje citovou a duševní rovnováhu. Navozuje intenzivní snění, ulevuje od nespavosti, bývá používán při bolestech zubů, kloubů, onemocnění kostí - a neutralizuje negativní energie.

 

Bronzit - tento lesklý kámen je symbolem harmonie, duševní rovnováhy a ochraňuje před pokušením. Potlačuje bolestné zážitky z minulosti, mírní citové rány, napomáhá při bolestech, léčbě astmatu, cyst a kožních potížích.

 

Záhněda - je kamenem meditace, navozuje emocionální klid, rozvíjí vášeň a touhu, je pomocníkem při získávání motivace, pochopení výzvy a řešení obtížných životních situací. Neutralizuje negativní vibrace, působí proti stresu, depresím, ulevuje od nepříjemných bolestí hlavy, zad, břicha, kyčlí, je nápomocen při léčbě rakovinových nádorů a také při celulitidě.

 

Heliotrop - dostal svůj název „krvavý kámen“ na základě mýtu, podle něhož při ukřižování Krista stékala Ježíšova krev na zelený jaspis – tato barva symbolizuje Zemi a červené "kapičky" krev - životadárnou energii. Je tedy kamenem přinášejícím energii zejména při nadměrné únavě, vyčerpání a stresu, ale také vše dotýkající se srdce - soucit, pokoru... Je ochranným kamenem, který mírní přílišnou agresivitu, šikanování, nervozitu, podporuje činnost srdce, správnou funkci jater a žlučníku. Napomáhá při léčbě revmatismu, zánětech žil, chudokrevnosti a dalších nemocech krve.

 

Nefrit - náleží srdeční čakře, je talismanem, přinášejícím štěstí. Napomáhá úspěchům při jednáních a zejména rychlém a správném rozhodování. Mírní emoce a agrese, odbourává napětí, starosti, nastoluje duševní klid a klidný spánek. Přináší úlevu od bolestí hlavy, zánětů ledvin.

 

Jadeit - byl v Číně posvátným kamenem, ale také dnes je považován za nositele štěstí, přitahující lásku, peníze, moudrost a prosperitu. Jeho majiteli přináší jen vše dobré a zaštiťují jej svou ochrannou energií. Je kamenem síly a moci, náleží srdeční čakře, vyrovnává a harmonizuje Jin a Jang. Mírní emoce, strach, citové blokády, agrese, odbourává napětí, starosti, nastoluje duševní klid. Napomáhá při léčbě jater, ledvin, podporuje srdeční činnost, mírní bolesti hlavy, migrény, nevolnosti.